Как направихме анализът на водите? Извод от резултатите

За какво е необходим анализ на водата?

Анализът позволява да се преценят качествата на водата, да се удостовери нейната чистота и възможността тя да се използва за пиене, готвене, къпане, всекидневно използване за битова и санитарна техника.

Пробата трябва да бъде съпроводена със следните данни: място на вземане на пробата, вид на водата, дата на вземане на пробата.

Видове анализ на вода
- съкратен
- пълен химичен анализ
- определяне на отделни показатели на качеството на водата

Анализът на водата се прави по следните показатели:
- технологически показатели; в анализа се определя състава на водата (желязо, твърдост, перманганатна окисляемост и др.)
- токсикологически показатели; в анализа се определят в състава на водата - нитрати, фосфати, нитрити, алуминий и др.

Най-новите анализи, които нашият екип направи, са на природни води взети от изворите, които виждате на страницата ни. Ние изследваме токсикологическите показатели на водата.
Водите в зависимост от ползването им се разделят на три категории
- първа - води, които се ползват за питейни нужди в хранителната и други промишлености, изискващи вода от същото качество.
- втора - води, които се ползват за водопой на животни, културни нужди, рибовъдство, воден спорт и други.
- трета - води, които се ползват за напояване, за промишлеността и други нужди.

Река Осъм от изворите Бели Осъм и Черни Осъм до селата Бели Осъм и Черни Осъм е първа категория. От гр. Троян до вливането на река Дрипла след Ловеч до с. Александрово и от гр. Левски до устието е трета категория. В останалите участъци река Осъм е втора категория.



След гр. Троян река Осъм е трета категория. Има отклонение по показателя нитритен азот, дължащо се на битовите води на гр. Троян. В сравнение с предишни години констатациите, че качеството на водите в река Осъм трайно се подобрява.

Винаги обаче ще бдим над река Осъм заради текстилните фабрики и отпадъчните води, които те изхвърлят в коритото на реката.

Екипът по проекта се надява все повече хора да се присъединяват към нас и заедно да се наслаждаваме на речното дъно, но то да бъде бистро и привеливо за водните обитатели.

Работата ни не спира дотук - изследванията ни, мониторинга и посланията ни към вас - жителите на Троянския Балкан ще продължават занапред.

1 коментар:

deqn ivanov каза...

vie ste nai golemite experti :) :)